CANTEK, ileri teknolojiye sahip soğuk depolama tesisleri üretir ve dünyanın her yerinde anahtar teslim kurulum yapar.

Jacob Perkins’in 1834 yılında ilk patentli buzdolabını üretmesinden itibaren dünyadaki gıda tüketimi köklü bir değişikliğe uğradı. Artık gıdalarımızı sağlıklı koşullarda daha uzun saklayabilmenin önü açılmış oldu. Gıda tüketicileri olarak evlerimizde buzdolaplarımıza nasıl ihtiyaç duyuyorsak, gıda üreticileri ve toptancıları da buzdolabımıza girecek gıdaları, üretimlerinden hemen sonra taze olarak korumak için endüstriyel soğuk depolara ihtiyaç duyarlar. 

Büyük ölçeklerde olmasının yanında endüstriyel soğutmada, buzdolaplarından farklı olarak, her ürün için, o ürünün özelliklerine göre farklı ekipmanlar kullanılır ve farklı teknikler uygulanır. Soğutulacak her ürünün taze kalmak için farklı soğutma gereksinimleri vardır.

Ana hatlarıyla soğutma, kapalı bir hacimde tutulan ürünün ısısının mekanik ekipmanlar ve ısı taşıma kapasitesi yüksek soğutucu akışkanlar yardımı ile transfer edilerek sıcaklığının düşürülmesi ile sağlanır. 1900’lerin başında Amerika’da ilk mekanik çevirimin yapılmasından bu yana soğutmanın temel prensibinde köklü bir değişiklik olmamıştır. Gelişen teknolojiyle beraber soğutmanın kalitesi ilerlemiştir. Soğutmada kaliteyi belirleyen unsurlar ise şunlardır:

 

  • Kullanılan ekipmanların kalitesi
  • Soğutulacak ürüne, iklim koşullarına ve kullanıcının beklentisine göre yapılacak doğru ekipman konfigürasyonu
  • İleri teknoloji çözümlerinin soğutma sisteminde kullanımı
  • Soğutmanın standart olan çalışma algoritmasının akıllı hale getirilmesi ve enerji tasarrufu sağlanması.

 

CANTEK farkı

Soğuk depolama, gıda sektörünün gizli kahramanıdır. Gıdaların tüketiciye ucuz ve kaliteli ulaşmasının sırrı, gıdaların üretilmesinden tüketilmesine kadar geçen uzun sürede soğuk depolarda saklanabilmesinde gizlidir. Bu gerçeğin bilinciyle hareket eden CANTEK tüm adımlarını gıdaların en uygun şekilde saklanabilmesi hedefiyle atar.

CANTEK, soğuk depolarda veya birçok yerdeki kullanımı ile buzhane tesislerinde kullanılan ekipmanların üretimini kendi tesislerinde CANTEK markası ile yapar. Ar-Ge odaklı mühendisliği ile üretimde en ileri teknolojiyi ve en uygun malzemeleri kullanır. Bu teknolojiyi kullanmakla kalmaz, yeni teknolojiler geliştirir.

Akıllı algoritması sayesinde benzersiz enerji tasarrufu yapan kontrolörler üretir. Bunun yanında uzaktan izleme ve yönetme imkanı sunarak soğuk hava depoları üzerinde tam kullanıcı kontrolü sağlar. CANTEK’in tüm soğutma sistemleri A+++ enerji sınıfında yer alır. Bunun yanında güneş enerjisi, organik gaz ve rüzgar enerjisiyle de çalışabilmesi dolayısıyla çevreci karakterdedir.

Terzi işi yaklaşımı sayesinde kullanıcılar için en doğru ve en verimli soğuk depoyu projelendirir, üretir, kulumunu yapar; satış sonrası servis hizmeti ve garanti sağlar. Bunun yanında, ürünlerin doğru saklanması ve doğru işlenmesi üzerine araştırmalar yapar; dünya tarımına yol gösteren kitap ve filmler hazırlar. Endüstriyel soğutma sistemleri konusunda öğretici ve bilinçlendirici bir görev de üstlenir. 

 

 

Kullanım amaçlarına göre soğuk hava deposu tipleri

Soğuk hava depoları, sıcaklık, nem gibi iklim değerlerine hükmederek kontrollü iklimlendirme yapılan depolardır. Saklanacak ürüne ve saklama koşullarına göre belirlenen iklim değerleri, soğuk hava deposu çeşitleri ve soğuk hava deposu fiyatları üzerinde en belirleyici unsurların başında gelir. CANTEK soğuk hava depoları, saklanacak olan ürüne ve kullanım amacına göre 6 ana kategoriye ayrılır:

 

  • Serin muhafaza (+5 ila +15 derece arası)
  • Soğuk muhafaza (-5 ila +5 derece arası)
  • Donuk muhafaza (-30 ila -15 derece arası)
  • Şoklama (-60 ile -30 derece arası); Gıdaları kısa sürede çok düşük sıcaklık değerlerine indiren hızlı soğutma
  • Çift rejimli muhafaza (-18 ila +5 derece arası); Gerektiğinde donuk, gerektiğinde soğuk muhafaza
  • Isıtmalı soğutmalı muhafaza (0 ila +20 derece arası); Gerektiğinde serin, gerektiğinde soğuk muhafaza

 

Bu sayede, -60, +20 derece arası tüm soğutma ihtiyaçlarına göre çözüm sağlanır.

Akışkanlarına göre soğuk hava deposu tipleri

Soğutma sistemlerinde kullanılan ana soğutucu akışkanlar Freon, Amonyak, Karbondioksit, Glikol ve Propan’dır. CANTEK, uygulanacak prosese göre tüm bu akışkanların birini veya ikisini bir arada kullanarak; tek veya iki kademeli (kaskad sistem) olarak talep edilen tüm soğutma çözümlerini üretebilir. Akışkan seçimi saklanacak ürünün özelliklerine, tesisin büyüklüğüne ve kullanıcının beklentilerine göre yapılır.

Karbondioksit, Amonyak, Glikol, Propan

Soğutma sistemlerinde kullanılan bu akışkanlar doğada hali hazırda bulunan maddeler olduğu için doğal akışkanlar adını almaktadır. İşletme maliyetlerinin düşüklüğü nedeniyle doğal akışkanlı depolar, tonaj olarak kısmen daha büyük tesislerde kullanılır. Karbondioksitli soğuk hava depoları, amonyaklı soğuk hava depoları, glikollü soğuk hava depoları ve propanlı soğuk hava depoları, çevre duyarlılıkları nedeniyle günümüzde kullanım alanlarını genişletmektedir.

Freon

Freon akışkanı, soğutucu özelliği olan birkaç elementin birleştirilmesiyle, özel olarak üretilir. Freonlu depolar, yatırım maliyetlerinin düşüklüğü nedeniyle sıklıkla tercih edilir. Tonaj olarak kısmen daha küçük depolarda kullanılır. Bunun yanında her sektöre uygun olduğu için freonlu soğuk hava depolarının kullanım alanı oldukça geniştir.

 

 

 

 

 

Inovatif yenilikçi mobil çözümler için çalışıyoruz

Tüm mobil çözümlerimiz için sayfamızı ziyaret edin.