Yasemin Dalkılıç'la "Dünyanın İnanılmaz Dalışları"

Dünya serbest dalış rekortmeni Yasemin Dalkılıç, CANTEK’in ‘Enerjini Doğru Kullan’ projesi kapsamında 6 bölümlük belgesel çekti.

'Enerjini Doğru Kullan' sloganıyla sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştiren CANTEK firması sponsorluğunda, Dünya Serbest Dalış Rekortmeni Yasemin Dalkılıç; okyanusun derinliklerini, gizemini ve ekosistemdeki sorunlar yüzünden kaybolmaya yüz tutmuş okyanus canlılarını dünya kamuoyunun dikkatine, bilgisine ve hafızasına kazandırmayı amaçlayan 'Dünyanın İnanılmaz Dalışları' adlı belgeselin çekimlerini tamamladı.

Dünya soğutma sektörüne benzersiz enerji tasarrufu sağlayan "Akıllı soğutma makinesi" kavramını kazandıran CANTEK'in kuruluşunun 21'nci yılında hayata geçirdiği projenin 2'nci ayağı olan "Dünyanın İnanılmaz Dalışları" adlı 6 bölümlük belgesel, 25. Yıl anısına taçlanmış oldu.

“Dünyamızın karşı karşıya olduğu en büyük tehlike başkasının kurtaracağına inanmaktır…"

Dünya Serbest Dalış rekortmeni Yasemin Dalkılıç, dünya denizlerinde var olan çevresel tehdidin artık bir detay değil tüm dünya için önemli bir gerçek olduğuna dikkat çekti. Belgeselin bölümlerini gençlerin ve çocukların da ilgisini çekecek şekilde yapmaya çalıştıklarını ifade eden Dalkılıç, bu belgeselle, bir yandan durumun ne kadar ciddi olduğuna dikkat çekilirken, diğer yandan da sualtı dünyasının hala ne kadar güzel olduğunu ve bununla okuyucu ve izleyicilere hala bir ümit olduğunu göstermeyi amaçladıklarını vurguladı.

Çevresel tehdidin daha fazla yayılmadan hemen harekete geçilmesi gerektiğini ifade eden Yasemin Dalkılıç, değişimin de sadece devletlerden ve kuruluşlardan beklenemeyeceğini, herkesin bu konuda üzerine düşen görev ve sorumluluklar olduğunu hatırlattı, Dünyamızın karşı karşıya olduğu en büyük tehlike başkasının kurtaracağına inanmaktır" " dedi ve dünya kamuoyunu enerjiyi doğru kullanmaya çağırdı. Yasemin Dalkılıç şunları söyledi:

ÖNLEM ALINMAZ İSE ÖNÜMÜZDEKİ 30 YILDA BALIK STOKLARININ YÜZDE 70'İ KAYBOLACAK!

"Dünyamız tek sahip olduğumuz şey. Sağlıklı bir gezegen olmadan hayat devam edemez ve o gün geldiğinde gündemimizi her an dolduran devlet, politika, din gibi konular tamamen önemsiz olacak. Denizlerimizin her gün karşı karşıya kaldığı tahribat konusunda da oldukça endişeliyim. En fazla 10 yıl önce daldığım yerler kirlilik, aşırı avlanma ve artan ısı sebebiyle artık tamamen yok olmuş durumda. Bilim adamları bu hızda devam edilirse, 50 yıl içinde denizlerdeki canlıların çok büyük bir kısmının yok olacağına inanıyor. Birçok canlı bundan daha da kısa bir sürede yok olmuş olacak. Son 30 yılda dünyanın mercan resiflerinin yüzde 50'si ve bununla balık nüfusunun da yarısı kayboldu. Bu hızda devam edersek önümüzdeki 30 yıl içinde resiflerin yüzde 90'ını ve balık stoklarının yüzde 70'ini kaybetmiş olacağız ve size garanti ediyorum denizlerde hayat olmadan yeryüzünde hayat da olamaz, çok basit bir gerçek bu."

CAN HAKAN KARACA: "ENERJİSİNİ İYİ KULLANAN SPORCULARA SPONSOR OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

CANTEK Yönetim Kurulu Başkanı Can Hakan Karaca, CANTEK'in 21'nci yılı nedeniyle 'Enerjini Doğru Kullan' projesini hayata geçirdiklerini ve desteklerinin süreceğini söyledi. Can Hakan Karaca, kamuoyunu enerji tasarrufuyla ilgili bilinçlendirme projesinin ikinci ayağında CANTEK bayrağını Everest'in zirvesine diken Nasuh Mahruki ve Yılmaz Sevgül’den sonra, tek nefesle denizin derinliklerine inen Yasemin Dalkılıç'a aktardıklarını belirtti. Cantek'in geliştirdiği ve enerjisini doğru kullanan "Akıllı makine" kavramı konusunda bilgi veren Cantek Yönetim Kurulu Başkanı Can Hakan Karaca şöyle konuştu:

"Akıllı makine demek zaten daha fazla analiz eden, daha iyi ölçen daha iyi yorumlayan makineler anlamına gelmektedir. Günümüzde akıllı evler, telefonlar, arabalar yaşamlarımıza girerek yaşamlarımızı kolaylaştırıyorlar.

Bizde, bunu soğutma makinelerinde başardık. Soğuk odayı daha iyi ölçen daha iyi analiz eden, bu analizler sonucunda tüm verileri değerlendirerek yorumlayan, soğuk oda içinin rejimini kontrol altında tutarak ürünü koruyan ve yüksek elektrik tasarrufu yapan bir algoritma yaptık. Bunun bütün yazılımını ve donanımını da kendi şartlarımız içerisinde kendi AR-GE birimimizle başararak hayata geçirdik. Bu sayede dünyanın ilk akıllı soğutma makinelerini üretmiş olduk. Bu makinelerin genel sonuçları olarak odaların içerisini çok iyi soğutabildikleri gibi yüksek oranda da enerji tasarrufu yapabilmeleriydi. Bu olağanüstü enerji ve elektrik tasarrufun dikkat çekebilmek amacıyla, enerjisini en iyi kullanan sporculara sponsor olduk. "

Yasemin Dalkılıç ile “ Dünyanın İnanılmaz dalışları” isimli 6 bölümden oluşan belgesel CANTEK GROUP’un 25. yılını kutladığı dönemin anısına hazırlanmış ve ilk olarak NTV Haber kanalında yayınlanmaya başlanmıştır. Ayrıca A. Kadir Bozkurt’un kaleminden 6 bölümlük belgeselin yapım serüveni ve hikâyesi kitaplaştırılmıştır.