Ürünlerinizi soğuk depolarınızda ilk günkü tazeliğiyle saklarken benzersiz enerji tasarrufu sağlayan teknolojiyi üretiyoruz.

Günümüzde gıda saklama ve işlemedeki en önemli giderlerden biri enerjidir. Bu konuda yapılacak küçük bir tasarruf, yıllık bazda değerlendirildiğinde çok büyük bir kazanca dönüşecektir. Cantek’in dünya gıdası için attığı en önemli adımlardan bir tanesi de üreticiye bu kazancı yaşatacak teknolojiyi üretmeyi başarmış olmasıdır.

KAZANCINIZI ARTIRIN

Ar-Ge odaklı bir mühendislik vizyonuna sahip olan Cantek, tüm soğutma ekipmanlarını kendi fabrikasında, kendi markasıyla üretir. Bunlardan bir tanesi de soğuk depoları kontrol eden kontrolördür. Kontrolörün akıllı ve öğrenen algoritması sayesinde sistem, soğuk deponun ihtiyacını belirler ve ona göre çalışır. Kompresörü daha az çalıştırarak ayarlanan ısı değerini sabit tutar. Bunun için evaporatörlerde biriken soğutma potansiyelini kullanır. Hem kompresör daha az çalışır, hem de sistem daha az defrost yapar.

Böylelikle standart ürünlerle yakalanması mümkün olmayan olağan dışı elektrik tasarrufu yapar. Ayrıca gereksiz kompresör kullanımının önüne geçer ve makine arızalarında büyük oranda azalma sağlar.

10 beygirlik bir soğutma cihazının 1 yılda maliyetinin %60 değeri kadar elektrik harcadığı düşünüldüğünde, ortaya çıkan kazancın ne kadar büyük olduğu görülecektir.

Benzersiz enerji tasarrufu sağlayan Octopush akıllı kontrolör sayesinde ne kazanacağınızı görün ve hesaplayın

SOĞUK ODALARINIZI ÖLÇEREK YÖNETİN

Cantek’in akıllı kontrolörü sayesinde soğuk odalarınızın tüm verilerini uzaktan izleyebilirsiniz. Ayrıca onayınız olursa, bu değerleri Cantek İzleme Merkezi’mizden biz izleyebilir ve sorun olduğunda size uyarı gönderebiliriz. Gerekirse soğuk odanızın değerlerine uzaktan müdahalede bulunabiliriz.

Tüm bunların yanında sıcaklık değerleri, nem oranları, enerji tüketimi, kapı açılma sıklıkları, kompresör çalışma zamanı gibi önemli değerleri size dönemsel raporlar olarak sunabiliriz.

Günümüzde 30 BG gücündeki bir soğutma makinesinin yatırım maliyeti yaklaşık 15.000 € iken, 1 yılda harcadığı enerji yaklaşık 135.000 KW'yı, yani 20.000 €’yu (1kw=0,15€’ya göre) geçmektedir. Enerji maliyetlerinin girerek yükseldiği günümüzde, görüyoruz ki yıllık elektrik tüketimi, yatırım maliyetinden daha yukarıda.

Cantek’in sektördeki en büyük farklarından biri bu durumun bilincinde olması ve 15 yıldan fazla süredir enerji tüketimi konusunda çok yoğun arge çalışması yapmasıdır. Kendi geliştirdiği akıllı ve öğrenen kontrolör sayesinde, soğuk depolarda kompresörü çok daha az çalıştırarak içerideki hava sıcaklığını istenilen seviyede tutmayı başarmaktadır. Soğuk odanın ihtiyacını anlayarak kompresörü çalıştırmaya gerek duymadan evaporatörlerde biriken soğutma potansiyelini kullanır.

Soğuk depolarınız yönetin, ne kadar elektrik harcadığınızı bilin!

Benzersiz enerji tasarrufu sağlayan Cantek soğuk depoların kullanımı uzun vadede kullanıcıya çok önemli kazançlar getirmektedir. Soğuk oda kapılarının açık kalma süreleri, ürün giriş-çıkış sıklıkları gibi faktörler göz önüne alınırsa, sürekli kullanılan soğuk depolarda Cantek’in sağladığı ortalama enerji tasarrufu yaklaşık %40 kadardır (bakınız Octosense müşteri deneyimleri videosu). Bu oranla, 400 ton elma saklanan bir Cantek soğuk deposuyla, standart bir soğuk depo kıyaslanırsa, 1 yıllık kazanç yaklaşık 5.000 € kadardır.


 

Kataloğumuzu inceleyerek daha detaylı bilgi alabilirsiniz